Rate this page
psychological tests main

تست های روانشناسی

تست های روانشناسی و شخصیتی برای بررسی و شناخت بیشتر مراجعه کننده مورد استفاده قرار می گیرد. بهره گیری از تست های روانشناسی بخصوص در مواقعی که شخص، همکاری و صداقت لازم را با مشاور روانشناس ندارد می تواند بسیار کارساز باشد. از این رو این تست ها در هر زمانی که نیاز باشد روانشناس می تواند از آنها بهره بگیرد. از این تست ها می توان به تست های شخصیتی MMPI و میلون اشاره کرد. با این تست ها ابعاد شخصیتی فرد مشخص شده و در صورت وجود مشکل یا اختلالات، راهکار آن تعیین و بکار برده می رود.

مفهوم اعتبار و پایایی در تست های روانشناسی

دو ویژگی که هر تست روانشناسی می بایست داشته باشد اعتبار ( Validity ) و پایایی ( Reliability ) آن است. اعتبار به این مفهوم است که در هر تست می بایست بصورت انحصاری بر روی یک موضوع تمرکز شود و نه موارد دیگر. برای مثال در تست شخصیتی نباید مواردی نظیر هوش و … مطرح گردد. پایایی نیز به این معنی است که نتایج تست در زمان و شرایط های مشابه بصورت یکسان بوده و نتایج بدست آمده از آنها با نتایج قبلی، اختلاف چندانی نداشته باشد تا بتوان به آن استناد کرد.

اجرا و تفسیر تست های روانشناسی شخصیتی

همانطور که گفته شد در برخی مواقع برای آشنایی بیشتر و بهتر با روحیات و ابعاد شخصیتی فرد مجبوریم از تست های روانشناسی استفاده نماییم. به اینصورت که مراجعه کننده به سوالها پاسخ می دهد و پس از اینکار مشاور تست را نمره دهی و آنرا آنالیز می کند. جالب است بدانید این تست ها نتیجه بسیار نزدیک و واقعی را بدست می دهند. در این حالت روانشناس خواهد توانست با آگاهی بیشتری نسبت به درمان مشکلات و اختلالات مراجعه کننده اقدام نماید.

انواع تست روانشناسی

صدها تست در حوزه روانشناسی وجود دارد اما تنها می بایست از مواردی استفاده نمود که دو ویژگی اعتبار و پایایی را داشته باشند. نکته مهم و قابل توجه این است که به هیچ عنوان نباید به نتایج تست های موجود در وبسایت ها اعتماد و استناد نمایید. در واقع نتایج حاصل از آنها، اعتباری نداشته و قابل قبول نیستند. دلیل این موضوع، عدم صحت نتایج آنهاست که می تواند نتایج اشتباهی را به ما بدهد. پس بنابراین تست ها و نتایجی معتبر می باشند که توسط روانشناس گرفته شده و نتایج آن نیز طبق تحلیل ایشان صورت گرفته است. در کل سه نوع کلی تست توسط روانشناس بکار گرفته می شود که به شرح زیر هستند:

  • تست های شخصیتی
  • تست های هوش به دو صورت کودکان و بزرگسالان
  • تست های اندازه گیری حالت های روحی روانی مانند تست افسردگی و …

نتایج حاصل از تست های روانشناسی – شخصیتی

در تست های شخصیتی که متداول ترین تست ها برای مراجعین است نتایجی نظیر موارد زیر تعیین می شود:

  • میزان و سطح افسردگی، پارانوئید، منفی گرایی و …
  • میزان اختلالات اضطراب، وسواسی، ضد اجتماعی، خودشیفتگی و …

تقسیم بندی کلی اختلالات شخصیتی

  • دسته اول : پارانوئید ، اسکیزویید و اسکیزوتایپ
  • دسته دوم : ضداجتماعی ، خودشیفته ، نمایشی و مرزی
  • دسته سوم : وابسته ، دوری گزین و وسواسی – جبری

چگونه از خدمات روانشناسی و مشاوره بهره مند شوم؟

تنها کافیست به صفحه تماس با ما مراجعه کرده و بر اساس خدمات مورد نیاز خود با ما در ارتباط باشید.