Rate this page
coping with stress main 1

مقابله با استرس

استرس و اضطراب از مشکلات متدوال در بین افراد جامعه هستند که متاسفانه آمار بسیار بالایی را به خود اختصاص داده اند. سبک زندگی ماشینی، تغذیه نامناسب، شرایط و محیط نامناسب زندگی و کار، عدم آگاهی و توانایی برای کنترل شرایط، عوامل وراثتی، و صدها مورد دیگر که همگی زمینه ساز استرس هستند. برای مقابله با استرس می بایست اقدمات خاصی را انجام داد. برای کسب آگاهی در مورد نحوه از بین بردن و مقابله با استرس دعوت می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تفاوت بین اضطراب و استرس

تفاوت بین استرس و اضطراب ، وجود یا عدم وجود یک عامل خارجی و مستقیم است. طبق تعریف علمی روانشناسی ، زمانی که یک عامل خارجی برای بروز ترس و نگرانی وجود دارد از آن به عنوان اضطراب یاد می شود مانند دیدن ناگهانی مار، عقرب و مانند آنها که ترس زیادی را بوجود می آورد. اما زمانی که عامل خارجی مستقیم در کار نیست و فکر کردن در مورد آن موجب ترس و نگرانی می شود را استرس می گوییم. مانند فکر کردن به امتحان، جلسه مهم و … که بصورت غیر مستقیم موجب بروز استرس می شوند. در ادامه بهترین راهکارهای موجود به منظور مقابله با استرس و اضطراب را مطرح خواهیم کرد.

بهترین راهکارها برای مقابله با استرس

روشهای زیادی در علم روانشناسی برای مقابله با استرس و اضطراب وجود دارند که بواسطه آنها می توان استرس و اضطراب را از بین برد. اما با توجه به تجربیاتی که در طول سالها فعالیت بدست آورده ایم تکنیک Relaxation یا روش آرامش بخشی بهترین روش برای از بین بردن استرس و اضطراب است. استفاده از این روش و به طبع آن رسیدن به حالت آرامش مزایای بسیاری دارد که بخشی از آنها عبارتند از:

 • از بین رفتن تپش قلب و برقراری ریتم منظم در تپش قلب
 • کاهش فشار خون و یا تعدیل فشار خون
 • عمیق و طولانی شدن دم و بازدم در تنفس
 • حفظ سطح و میزان قند خون بدن
 • کاهش تولید و فعالیت هورمون های استرس زا
 • بهبود وضعیت خون رسانی بدن به تمامی اعضا
 • کاهش تنش های عضلانی و تیک های عصبی
 • بهبود سطح تمرکز و خلق و خوی
 • بهبود کیفیت خواب و آرامش در آن
 • کاهش قابل توجه خشم و خستگی
 • افزایش اعتماد به نفس و سطح ایمنی بدن

روش Relaxation یا آرامش بخشی

coping with stress

در هنگام استرس و اضطراب برخی از ماهیچه های بدن منقبض و به اصطلاح سفت می شوند. در روش آرام بخشی که یکی از بهترین روشهای مقابله با استرس و اضطراب است، روانشناس به شخص مراجعه کننده آموزش می دهد تا با انجام تمرین های Relaxation ماهیچه های منقبض شده را شناسایی کرده و آنها را از حالت انقباض خارج کند. رها سازی عضلات منقبض شده از حالت تنش موجب برطرف شدن استرس و اضطراب در شخص می شود. لازم به ذکر است روش Relaxation نسبت به سایر روشها تاثیر بسیار بهتری در از بین رفتن استرس و اضطراب دارد. اگر استرس و اضطراب شما را آزار می دهد برای مقابله با استرس پیشنهاد می کنیم حتما این روش را انجام دهید.

روشهای مقابله با استرس

coping with stress 1

علاوه بر روش ذکر شده، روشهای دیگری نیز برای مقابله با استرس وجود دارند. در مواقعی که استرس و اضطراب، مضمن باشد گاها نیاز است که مشاور، شخص را به روانپزشک معرفی کند تا بتوان بصورت موازی مراحل درمان را انجام داد. در مواقعی که کنترل استرس و اضطراب برای فرد دشوار باشد درمان دارویی می تواند به کمک درمان مشاوره ای آمده و آنرا تسهیل بخشد. توجه داشته باشید که برای مقابله با استرس در همه اوقات نیاز به درمان دارویی نیست بلکه در مواقعی پیشنهاد می شود که این موضوع شدید باشد.

مقابله با استرس و اضطراب

باید توجه داشت که غالبا استرس و اضطراب کاذب در ما بوجود می آید. به این معنی که ذهن به گسترش استرس و اضطراب دامن می زند. باید این قدرت در ذهن ما بوجود بیاید که بتوانیم این افکار که غالبا افکار منفی هستند کنترل کنیم. چندین روش درمان برای مقابله با استرس وجود دارد. یکی از روشهای دیگر برای مقابله با استرس و اضطراب روش نوروفیدبک است.

جمع بندی و نتیجه گیری

برای اینکه بتوانید از تکنیک آرام بخشی برای مقابله با استرس و اضطراب نتیجه گرفته و آنرا به درستی انجام دهید می بایست توسط روانشناس این تکنیک را فرا گرفته و تحت نظر ایشان تمرین های مختص به آنرا انجام دهید. شما می توانید هم اکنون با تماس تلفنی زمان برای مراجعه رزرو کنید. برای دسترسی به اطلاعات تماس بر روی لینک مقابل کلیک کنید: تماس با ما