Rate this page
marriage counseling main 1

مشاوره ازدواج

آرامش و خوشبختی یکی از ثمره های ازدواج موفق است. ازدواج موفق نیز زمانی می تواند اتفاق بیافتد که اصول آن در نظر گرفته شده و بر اساس معیارهای صحیح باشد. با توجه به اینکه شناخت کافی و صحیح می تواند ما را در تصمیم گیری برای انتخاب همسر بصورت درستی یاری نماید بنابرین مراجعه به مشاور روانشناس به منظور برخورداری از خدمات مشاوره ازدواج یکی از بهترین راه ها برای ازدواج موفق همراه با شناخت و آگاهی است. در اینصورت خواهید توانست قدم بسیار موثری را در رسیدن به خوشبختی و آرامش بردارید.

چرا به مشاوره ازدواج نیاز داریم؟

معمولا در کشور ما ازدواج بصورت سنتی و یا آشنایی دختر و پسر با یکدیگر انجام می شود. زمانی که دختر و پسر به هدف ازدواج با یکدیگر صحبت می کنند آشنایی نسبی بوجود می آید اما باید توجه داشت که در این شرایط معمولا بر روی تمامی موارد مهم و تاثیرگذار در زندگی بحث نمی شود. در بسیاری از مواقع نیز شخص سعی می کند بهترین خصوصیات را در هنگام آشنایی مطرح و یا به نمایش بگذارد در صورتی که ممکن است در زندگی شخصی یا خانوادگی خود مسائل، اختلالات و مشکلات بسیاری وجود داشته باشد. به همین جهت پیشنهاد می شود حتما قبل از ازدواج اقدام به مراجعه برای مشاوره ازدواج نمایید. به این دلیل که مشاور روانشناس اغلب مواردی را بررسی و مطرح می نماید که در زندگی مشترک نقش ویژه ای دارند. یکی از بهترین روشهایی که روانشناسان بکار می گیرند بهره گیری از برخی تست های شخصیتی که دارای اعتبار و پایایی هستند می باشد که تا حدی زیادی اختلالات شخصیتی و روانی طرفین را مشخص می کند.

انواع خدمات مشاوره ازدواج

این خدمات در قالب مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج که غالبا بصورت مشاوره خانواده مطرح است و از سایر اعضای خانواده نیز کمک گرفته می شود ارائه می گردد. در واقع در مشاوره پیش از ازدواج تلاش بر ازدواج صحیح بوده و در مشاوره پس از ازدواج تلاش بر مدیریت صحیح روابط اعضای خانواده، بهبود وضعیت، رفع مشکلات و … می باشد.

مشاوره قبل از ازدواج یا پس از آن؟

معمولا آشنایی بین خانم و آقا قبل از ازدواج و رجوع آنها به مشاوره، به سه حالت است. برخی قبل از آشنایی، برخی در هنگام آشنایی و افرادی نیز پس از آشنایی به روانشناس جهت بهره گیری از خدمات مشاوره ازدواج مراجعه می کنند. بهترین زمان مراجعه قبل از آشنایی است که شخص، مهارت های انتخاب همسر مناسب را بدست آورد. اما موارد دیگر نیز اقدامی مناسب بوده و بسیار بهتر از مراجعه به روانشناس برای رفع مشکلات بوجود آمده پس از ازدواج است. زیرا همانطور که می دانید مشاوره قبل از ازدواج معیارهایی را بوجود می آورد که شخص در هنگام انتخاب همسر و یا تا قبل از مرحله ازدواج به آنها توجه می کند اما بعد از ازدواج یکسری محدودیت ها وجود دارد و به راحتی مرحله قبل از ازدواج نمی توان شخص مورد نظر را در صورت نداشتن معیارهای کامل و مناسب برای ازدواج کنار گذاشت.

تشریح مشاوره پیش از ازدواج

premarital counseling main

برای اینکار می توان بصورت انفرادی یا همراه شخص مورد نظر برای بهره گیری از خدمات مشاوره ازدواج اقدام کرد. اگر قصد ازدواج داشته و شخص خاصی را مدنظر ندارید بهتر است بصورت انفرادی به مشاور ازدواج مراجعه نموده و اطلاعات کافی در این خصوص کسب نمایید. این اطلاعات سبب می شود که شما بتوانید در انتخاب شخص مورد نظر برای ازدواج بصورت صحیحی اقدام نمایید. اگر با شخصی به قصد ازدواج در ارتباط هستید پیشنهاد می کنیم حتما به مشاور ازدواج مراجعه نموده و سطح سازگاری و تناسب خودتان را با شخص مورد نظر بدانید. در مشاوره پیش از ازدواج مواردی نظیر نقاط قوت، نقاط ضعف و خواسته های طرفین توسط مشاور روانشناس مورد بررسی قرار می گیرد. اینکه خودتان تا چه حدی می توانید همسر خوبی باشید و شخص مورد نظر تا چه حدی می تواند همسر خوبی برای شما باشد. در صورتی که تناسب و شرایط لازم وجود داشته باشد زمینه برای یک ازدواج موفق فراهم می شود.

تاثیر مشاوره قبل از ازدواج در زندگی مشترک

هم کفو بودن و سنخیت طرفین ازدواج یکی از مهمترین ملاک ها در ازدواج است. البته لازم به ذکر است منظور از طرح این موضوع آن نیست که طرفین  می بایست دقیقا عین هم باشند بلکه بهتر است تا حد ممکن از جهات مختلف در یک سطح باشند. بخشی از مجموعه عواملی که در مشاوره قبل از ازدواج بر روی آنها تمرکز می شود عبارتند از:

  • توجه به سطح فرهنگ و دانش طرفین
  • توجه به سطح هوش و شعور طرفین
  • توجه به سطح مالی و اجتماعی طرفین
  • بررسی روحیات و اخلاق طرفین ازدواج
  • بررسی سطح مسئولیت پذیری و درک متقابل
  • و موارد اساسی دیگر

تشریح مشاوره بعد از ازدواج

marriage counseling love

با توجه به اینکه در شروع زندگی مشترک، تجربه و اطلاعات کافی برای مدیریت صحیح زندگی وجود نداشته و یا بسیار کم است زوجین حتی در ایده آل ترین وضعیت ممکن نیز نیاز به مشاوره دارند. اغلب با ورود به زندگی مشترک، شخصیت اصلی زوجین نمایان می شود که در اینجا داشتن مهارت های همسرداری کاربرد و اهمیت بسیاری دارد. علاوه بر مدیریت روابط زوجین پس از ازدواج مواردی نظیر رفع اختلافات و مشکلات، تربیت فرزند و مانند آنها نیز در این چهارچوب قرار می گیرند.

مشاوره ازدواج در تهران / بهترین مشاور ازدواج تهران

محل فعالیت خانم دکتر مریم زادباقر در تهران است و عزیزان تهرانی می توانند به راحتی اقدام به رزرو زمان مراجعه نمایند. عزیزان خارج از تهران نیز می توانند بصورت حضوری و حتی غیرحضوری از خدمات مشاوره استفاده نمایند. تمامی عزیزان برای رزرو زمان مشاوره می بایست با شماره 09120621361 تماس حاصل نمایند. آن دسته از عزیزانی که مقیم خارج از کشور هستند نیز می توانند از مشاوره تلفنی یا آنلاین بهره مند گردند. به این منظور در صفحه اینستاگرام خانم دکتر مریم زادباقر عضو و نسبت به ارسال پیام اقدام نمائید.

مطالب مرتبط : عشق در زندگی مشترک / چگونه همسر خوبی باشیم / مهارت های ارتباطی